Centrum Analiz Ekonomicznych

Wiadomości: Exposé Premier Kopacz - zmiany w systemie świadczeń rodzinnych

grafika06102014Informacja Prasowa CenEA opublikowana w dniu dzisiejszym (06.10.2014 r.) przedstawia analizę skutków zmian w systemie świadczeń rodzinnych zaproponowanych przez panią Premier Ewę Kopacz w exposé wygłoszonym 1. października 2014 r.
grafika06102014

Premier Kopacz w exposé wygłoszonym 1. października 2014 r. zaproponowała wprowadzenie istotnych zmian w systemie świadczeń rodzinnych związanych ze sposobem wycofywania uprawnień do ich otrzymywania. Propozycja zmian zakłada zastąpienie systemu progowego wycofywania świadczeń przez rozwiązanie, w którym przekroczenie przez dochód rodziny kryterium dochodowego powoduje ograniczenie wysokości świadczeń. W tym systemie wzrost dochodu netto o złotówkę ponad kryterium oznacza zmniejszenie o taką samą wartość wysokości otrzymywanych przez rodzinę świadczeń i utrzymanie na jednakowym poziomie dochodu do dyspozycji.
Na wprowadzeniu stopniowego wycofywania świadczeń bezpośrednio zyska około 260 tys., przede wszystkim najuboższych, rodzin. Jednocześnie dzięki temu rozwiązaniu nie dojdzie do sytuacji, w której rodziny korzystające na zmianach w funkcjonowaniu ulgi podatkowej na dzieci przedstawionych w rządowym projekcie z 5 września 2014 r. traciłyby w wyniku utraty prawa do świadczeń rodzinnych. Koszt poszerzenia zasięgu świadczeń rodzinnych dla sektora finansów publicznych wyniesie około 0,5 mld zł rocznie.


Informacja prasowa jest dostępna na stronie Centrum Prasowego CenEA
.


Wpływ propozycji na dochód do dyspozycji w zależności od dochodu brutto i liczby dzieci w rodzinie przedstawia grafika.

Kontakt dla mediów:
FineArt Communications
Magdalena Żuk
mzuk@fineart-com.pl tel. +48 608 362 996