Centre for Economic Analysis

Wiadomości: Portfele gospodarstw domowych po exposé premier Beaty Szydło

logoanalizwyborczych19.11.2015 r. Centrum Analiz Ekonomicznych opublikowało Komentarz "Portfele gospodarstw domowych po exposé premier Beaty Szydło".logoanalizwyborczych

Podczas exposé wygłoszonego 18.11.2015 r. w Sejmie premier Beata Szydło potwierdziła dwie najważniejsze deklaracje wyborcze o bezpośrednim wpływie na zasobność portfeli polskich gospodarstw domowych, a mianowicie program „Rodzina 500+” oraz podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł rocznie. Jak wynika z wyliczeń CenEA na zapowiadanym na 2016 r. wprowadzeniu świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł na dziecko skorzysta 2,7 mln rodzin posiadających dzieci w wieku do 18 lat, co stanowi 62% wszystkich rodzin z dziećmi. Połączenie wprowadzenia świadczenia z podniesieniem kwoty wolnej od podatku oznaczać będzie poprawę sytuacji materialnej 95% gospodarstw domowych. W sumie te dwie zmiany kosztować będą budżet państwa 44,3 mld zł.

Komentarz CenEA "Portfele gospodarstw domowych po exposé premier Beaty Szydło" dostępny jest w zakładce Projektu analiz przedwyborczych CenEA.Kontakt dla mediów:
FineArt Communications
Magdalena Żuk
mzuk@fineart-com.pl tel. +48 608 362 996