Centrum Analiz Ekonomicznych

Wiadomości: Konsekwencje prezydenckiej propozycji podwyższenia kwoty wolnej od podatku

presskwp_prezyd03.12.2015 r. Centrum Analiz Ekonomicznych opublikowało Informację prasową "Konsekwencje prezydenckiej propozycji podwyższenia kwoty wolnej od podatku".


presskwp_prezyd

Wprowadzenie w życie poniedziałkowej inicjatywy ustawodawczej Prezydenta RP Andrzeja Dudy dotyczącej podwyższenia kwoty wolnej od podatku z 3 091 zł do 8 002 zł oznaczałoby stratę dla sektora finansów publicznych wynoszącą 21,2 mld zł rocznie. Na tę całkowitą kwotę składa się ubytek dochodów sektora finansów publicznych z tytułu PIT w szacowany na 18,3 mld zł rocznie, niższe wpływy z tytułu składki NFZ o 3,4 mld zł rocznie oraz oszczędności w wydatkach na świadczenia socjalne wynikające z wyższych dochodów netto gospodarstw domowych szacowane na 0,5 mld zł. Bez stosownej rekompensaty z budżetu centralnego budżety samorządowe znacząco odczułyby konsekwencje niższych dochodów z podatku od osób fizycznych. W szczególności dochody gmin spadłyby o 6,7 mld zł rocznie, a powiatów – o 1,9 mld zł rocznie. Ogólnie na proponowanej zmianie skorzystałoby ok. 12,4 mln gospodarstw domowych (92,1%), zaś pełne korzyści w systemie PIT wyniosłyby 74 zł miesięcznie w przypadku osób samotnych i 147 zł miesięcznie w przypadku małżeństw.

Informacja prasowa CenEA "Konsekwencje prezydenckiej propozycji podwyższenia kwoty wolnej od podatku" dostępna jest w zakładce Centrum prasowego CenEA.Kontakt dla mediów:
FineArt Communications
Magdalena Żuk
mzuk@fineart-com.pl tel. +48 608 362 996