Centre for Economic Analysis

Wiadomości: Analiza rządowego projektu budżetu państwa na 2017 r.

tabela_press05102016
Na rozwiązaniach w zakresie PIT i VAT sektor finansów publicznych odniesie łączną korzyść sięgającą niemal 9 mld zł rocznie, a bezpośrednie straty gospodarstw domowych przekroczą 6,3 mld zł rocznie.tabela_press05102016

Rządowy projekt budżetu państwa na 2017 rok skierowany do Sejmu 28.09.2016 r. zakłada po raz kolejny pozostawienie na nominalnie niezmienionym poziomie parametrów w systemie podatku dochodowego PIT oraz utrzymanie na kolejne dwa lata podniesionych tymczasowo w 2011 r. stawek podatku od towarów i usług VAT. Jak wynika z najnowszego Komentarza CenEA Zamrożony PIT i utrzymane wyższe stawki VAT – jak brak zmian w podatkach wpłynie na budżety gospodarstw domowych? mrożenie parametrów systemu PIT w latach 2016-2017 oznacza spadek dochodów gospodarstw domowych o 2,3 mld zł rocznie, a konsekwencją utrzymania wyższych stawek VAT są bezpośrednie straty gospodarstw domowych wynoszące 4,0 mld zł rocznie. Ze względu na dochody z VAT wpływające do budżetu państwa również spoza sektora gospodarstw domowych, całkowita korzyść dla budżetu wynikająca z utrzymania wyższych stawek VAT wyniesie 6,6 mld zł. W połączeniu ze wzrostem opodatkowania w systemie podatku dochodowego daje to 8,9 mld zł rocznie.

Więcej szczegółów można
znaleźć w Komentarzu "Zamrożony PIT i utrzymane wyższe stawki VAT – jak brak zmian w podatkach wpłynie na budżety gospodarstw domowych?" zamieszczonym na liście Komentarzy CenEA.

Informacja prasowa "System bez zmian to ponad 6 mld zł strat dla gospodarstw domowych rocznie" opublikowana wraz z Komentarzem dostępna jest w zakładce Centrum prasowe.Kontakt dla mediów:
FineArt Communications
Magdalena Żuk
mzuk@fineart-com.pl tel. +48 608 362 996