Centrum Analiz Ekonomicznych

Wiadomości: Najbardziej oddani dziadkowie w Europie

share press18012017 mapa

Jak wynika z badania „SHARE: 50+ w Europie” polscy dziadkowie zajmujący się swoimi wnukami spędzają z nimi więcej czasu w porównaniu do dziadków i babć w innych krajach Europy.

cenea infografika20012017

Przy okazji Dni Babci i Dziadka Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA przyjrzało się bliżej relacjom między dziadkami i ich wnukami w krajach europejskich wykorzystując do analiz dane z ogólnoeuropejskiego Badania Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych „SHARE: 50+ w Europie”. Z okazji zbliżających się świąt życzeń spodziewać się może około trzech czwartych Polek i Polaków w wieku 50+, a polskie wnuki zdecydowanie mają im za co w te dni dziękować. Jak wynika z badania „SHARE: 50+ w Europie” polscy dziadkowie zajmujący się swoimi wnukami spędzają z nimi więcej czasu w porównaniu do dziadków i babć w innych krajach Europy. Rezultaty badania dostarczają również dobrych wiadomości dla samych dziadków, gdyż opiekowanie się wnukami pozytywnie przekłada się na ich stan zdrowia i samopoczucie.

 


Kontakt dla mediów: 

Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA
dr hab. Michał Myck
tel. 91 831 40 29

mmyck@cenea.org.pl


Monika Oczkowska
tel. 91 831 40 29
moczkowska@cenea.org.pl

 

 

 


 

 logo power share ue pion

Analizy przedstawione w Informacji Prasowej zostały opracowane na podstawie wyników Badania Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych „SHARE: 50+ w Europie” w ramach projektu „Wsparcie realizacji badań panelowych osób w wieku 50 lat i więcej w międzynarodowym projekcie Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe (SHARE)”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój) i realizowany w partnerstwie pomiędzy Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, w ramach międzynarodowej współpracy naukowej konsorcjum SHARE-ERIC.


W Polsce Badanie Zdrowia, Starzenia się Populacji i Procesów Emerytalnych „SHARE: 50+ w Europie” koordynuje Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. Za realizację badania w latach 2016-2017 odpowiedzialna jest firma Kantar TNS. Więcej informacji o badaniu można znaleźć na stronie www.share50plus.pl.